فلوراید آب حدود ۶۰ درصد از پوسیدگی دندان پیشگیری می کند
توسط مدیر سامانه دذ 28 اکتبر, 2014 دذ 09:45 ق.ظ | دسته‌بندی شده در اخبار پزشکی | با ۰ دیدگاه

دکتر کیوان ساعتی در نشست خبری چهاردهمین کنگره انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی ایران در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: این درحالی است که خمیردندان فلورایددار می تواند حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از پوسیدگی دندان ها پیشگیری می کند.

وی با بیان اینکه این تحقیق در استان کرمانشاه صورت گرفته است، افزود: طبق نتایج این تحقیق، میزان فلوراید موجود در آب آشامیدنی این استان حدود هشت تا یک دهم PPM بوده است این درحالی است که حد استاندارد آن یک PPM است.

ساعتی با بیان اینکه شاخص سلامت دندان میزان پوسیدگی، ترمیم و دندان های کشیده است، افزود: این تحقیق همچنین نشان می دهد که میزان این شاخص به طور متوسط در این استان حدود ۴ تا ۴٫۵ دندان بوده است که یکی از دلایل آن می تواند کمبود فلوراید آب آشامیدنی باشد.

وی با تاکید بر پایین بودن شاخص سلامت دندان در کشور و میزان کم فلوراید در آب آشامیدنی برخی مناطق ادامه داد: کمبود فلوراید در آب آشامیدنی یکی از عوامل بسیار موثر در بروز پوسیدگی های دندانی است.

ساعتی گفت:همچنین بررسی هایی که طی چند سال گذشته در استان گلستان صورت گرفته، نشان می دهد مشکل کمبود فلوراید در آب آشامیدنی این منطقه نیز وجود داشته است.

متخصص دندانپزشکی اظهار کرد: این تحقیقات نشان می دهد که شهرستان های دور ایران با کمبود زیاد فلوراید مواجه هستند و در مقابل در برخی مناطق کوهستانی، فلوراید بیش از حد استاندارد است.

ساعتی گفت: استانداردسازی آب آشامیدنی از نظر میزان فلوراید در تمام استان های کشور برای ارتقای سطح سلامت جامعه و پیشگیری از صرف هزینه های دندانپزشکی امری ضروری است.

وی با بیان اینکه فلوراید زنی آب آشامیدنی بسیار آسان است و کافی است درصد فلوراید موجود در منبع تامین کننده آب آشامیدنی تنظیم شود.

ساعتی ادامه داد: هزینه این روش بسیار اندک است و برای پیشگیری از بروز پوسیدگی های دندانی در سطح جامعه بسیار مقرون به صرفه است.

استفاده از دهانشویه ها برای جبران کمبود فلوراید آب

ساعتی توضیح داد: افراد باید به دندانپزشکان مراجعه کنند تا دندانپزشکان بنا بر نیازی که در هر منطقه وجود دارد، مکمل و دهانشویه های فلورایددار با درصدهای مختلف فلوراید را تجویز کنند.

وی با بیان اینکه با دهانشویه های فلوراید دار می توان کمبود فلوراید آب را جبران کرد، افزود: اما نمی توان به افرادی که در مناطق دور با درآمد بسیار پایین زندگی می کنند مصرف دهانشویه ها توصیه کرد.

ساعتی ادامه داد: همچنین نمی توان برای تمام مناطق کشور استفاده از دهانشویه های فلورایددار را تجویز کرد چراکه ممکن است برخی مناطق به آن نیاز نداشته باشند و دچار مشکلات افزایش فلوراید شوند.

وی تاکید کرد: استفاده از دهانشویه های فلورایددار باید تحت نظر دندانپزشکان باشد و از مصرف خودسرانه آن پرهیز شود.

ساعتی گفت: یکی از مواردی که در کنگره چهاردهم متخصصین دندانپزشکی ترمیمی ایران مطرح می شود، افزایش آگاهی دندانپزشکان نسبت به اهمیت فلوراید برای سلامت دندان ها و بررسی میزان نیاز بیماران به فلوراید برای تجویز مناسب آن است.

اصلاحات تغذیه ای برای پیشگیری از پوسیدگی های دندانی 

علاوه بر مصرف خمیردندان ها و دهانشویه های فلوراید دار برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها، اصلاحات تغذیه ای نیز می تواند در این زمینه بسیار موثر باشد.

ساعتی افزود: گفته می شود که شیرینی خوردن سبب پوسیدگی دندان ها می شود اما باید گفت که تنقلاتی مانند چیپس و پفک بیشتر از شیرینی ها سبب پوسیدگی دندان ها می شود.

وی توضیح داد: هر نوع اسنک سبب پوسیدگی می شود چراکه عامل پوسیدگی نوعی باکتری است که در اثر مصرف این مواد می تواند ایجاد شود و پیشرفت کند.

ساعتی گفت: دفعات مصرف اسنک ها و تنقلات را باید به حداقل رساند یعنی اگر قرار است پنج بار و در هر بار ۵۰ گرم از این مواد خورده شود از نظر دندانپزشکی بهتر است در یک وعده ۵۰۰ گرم مصرف شود.

چهاردهمین کنگره انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی ایران با حضور بیش از ۱۵۰۰ نفر از متخصصان رشته های مختلف دندانپزشکی سراسر کشور از ۲۰ تا ۲۲ آبان ماه در هتل المپیک برگزار می شود.

 

منبع خبر:ایرنا

فرستادن یک دیدگاه

XHTML: شما می‌توانید از این برچسب‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>