سماق
توسط مدیر سامانه دذ 20 آگوست, 2012 دذ 11:34 ق.ظ | دسته‌بندی شده در داروهای گیاهی | با ۰ دیدگاه

سماق  (Rhus Coriaria):

درختی کوچک با ارتفاع حدود ۳ تا ۵ متر و با برگ های مرکب که از ۹ تا ۱۵ برگچه پوشیده از کرک و دندانه دار تشکیل شده است. رنگ سطح بالائی برگ سبز مات و رنگ سطح زیرین برگ سبز روشن می باشد که در پاییز رنگ برگ سبز مایل به قهوه ای می گردد. گل های آن خوشه ای متراکم و به رنگ حنایی    می باشد و در حدود ۱۰ سانتی متر طول خوشه گل می باشد. میوه های آن کرکدار ، قهوه ای مایل به ارغوانی بوده و گوشت میوه قابض و ترش است. شکل میوه خوشه ای مانند انگور با دانه های ریز که کمی از ماش بزرگ تر است و در مناطق معتدل می روید و تمام قسمت های گیاه دارای تانن فراوان است.(طبیعت میوه سماق سرد و خشک) (طبیعت برگ سماق گرم و خشک)

 خواص درمانی:

اثر قابض ، ضد اسهال و بندآورنده خون داشته و از آن برای خونریزی های معده و روده استفاده می گردد.

خوردن سماق سائیده با آب سرد ، خونریزی معده را قطع کرده و تونیک بسیار مقوی برای معده و دستگاه گوارش می باشد و برای رفع رطوبت های سفید ناشی از رحم مفید است.

خوردن سماق کوبیده به همراه زیره با آب سرد برای کسانی که همیشه استفراغ کرده و غذا در معده آن ها نمی ماند بسیار مفید است و این رفلکس را قطع می کند.

سماق را به همراه نمک به دندان مالیده ، برای تقویت و استحکام لثه و رفع درد لثه که از حرارت و گرمی می باشد و برای زخم های دهان و تسکین درد دندان مفید است.

سماق سابیده را همراه با سرکه مخلوط کرده و بر موضع بمالید ، خارش بدن را تسکین داده و جوش های خارش دار را تسکین می دهد.

کوبیده سماق با تره تازه را بصورت ضماد مصرف کنید ، اگزما را درمان می کند.

۳۰ گرم سماق را در ۲۰۰ گرم آب بجوشانید ، بعد خرفه را در آن خیسانده و بر پیشانی بمالید خونریزی بینی را قطع می کند.

کمپرس بوسیله آب دمکرده سماق ، مانع ورم عضو ضربه خورده می شود.

برای درمان زخم های کهنه می توان از جوشانده برگ سماق بعنوان ضماد استفاده نمود همچنین جوشانده آن را اگر به بدن بمالید خارش را تسکین می دهد.

اگر شاخ و برگ آن را کوبیده و بر روی پوست به شکل مرحم ضماد کنید ، کک ومک را برطرف میکند.

برگ سماق را نرم کوبیده و با کمی آب دم کرده و بر موی سر ضماد کنید ، موها را سیاه می کند.

استعمال محلول پخته برگ سماق همراه با بارهنگ برای درمان زخم های بد بسیار نافع است.

فرستادن یک دیدگاه

XHTML: شما می‌توانید از این برچسب‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>