عناب
توسط مدیر سامانه دذ 20 آگوست, 2012 دذ 11:10 ق.ظ | دسته‌بندی شده در داروهای گیاهی | با ۰ دیدگاه

درختی به ارتفاع حدودا ۶ متر که بسیار به خشکی مقاوم می باشد. ساقه های آن معمولا خاردار بوده و برگ های آن زیبا ، کوچک ، بی کرک و شفاف با لبه های مضرس که بر روی شاخه بصورت متناوب بر روی ساقه قرار دارند.

گل های آن کوچک و به رنگ سبز روشن مایل به زرد و بصورت مجتمع در کنار برگ ها قرار دارند. میوه آن به رنگ قرمز مایل به قهوه ای و تخم مرغی شکل به اندازه زیتون می باشد. میوه آن براق و طعمش کمی شیرین و مطبوع است. این گیاه بومی مناطق گرمسیر بوده و در ایران در اطراف بیرجند ، خراسان رضوی ، کرمان ، کردستان و بلوچستان می روید. (طبیعت معتدل و کمی سرد و تر)

 خواص درمانی:

عناب مسهل بوده و به هضم غذا کمک می کند. مقوی معده ، آرام کننده و آرام بخش اعصاب ، کمی مدر ، عرق شبانه را کاهش می دهد، خواب آور ، نرم کننده سینه و اعتدال دهنده ، اخلاط غلیظ ، کرفتگی صدا را برطرف کرده و خارش انتهای حلق که از گرمی و حرارت حاصل شده باشد را برطرف کرده ، تنگی نفس و درد سینه را کاهش داده و تصفیه کننده خون است.

لازم بذکر است برای دستیابی به این خواص باید شب حدودا ۳۰ مثقال از عناب را نیم کوب کرده و بجوشانید سپس تا صبح در مکان خنکی قرار داده (مانند بیرون اتاق) و صبح ناشتا فشار داده و صاف شده میل کنید.

مقداری عناب کوبیده و زرشک را به میزان مساوی مخلوط کرده و بخیسانید و صبح ناشتا با فشار صاف کرده و بنوشید برای درمان جوش غرور مفید است.

برای درمان اسهال عناب را با هسته اش کوبیده و بخورید.

آب حاصل از خیسانده عناب را با عرق کاسنی مصرف کنید ، برای درمان حصبه مفید است.

هسته عناب را کوبیده وگرد کنید و مقداری از آن را بخورید ، خواب آور است.

اگر برگ عناب را تا ۵ روز ، هر روز دم کرده و با شکر شیرین کنید و یک لیوان بنوشید برای رفع خارش بدن مفید است ، برگ خشک شده عناب را سابیده و بر روی تاول قرار دهید ، باعث التیام آن ها می شود.

برای درمان عقرب گزیدگی می توان برگ تازه عناب را له کرده و بر محل گزیدگی قرار دهید.

ضماد برگ عناب برای تسریع در ترمیم استخوان شکسته مفید است.

فرستادن یک دیدگاه

XHTML: شما می‌توانید از این برچسب‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>