شنبلیله
توسط مدیر سامانه دذ 20 آگوست, 2012 دذ 11:27 ق.ظ | دسته‌بندی شده در داروهای گیاهی | با ۱ دیدگاه

شنبلیله  (Trigorella Foenum Graecum):

گیاهی است علفی ، یکساله با ارتفاعی بین ۱۰ تا ۵۰ سانتیمتر ، دارای برگ های مرکب سه برگچه که به   آن ها مضرس یا کنگره دار است، برگ های آن بصورت متناوب بر روی ساقه قرار دارد ، گل های منفرد به رنگ زرد روشن و بنفش مایل به سفید به بزرگی ۸ تا ۱۸ میلی متر دارد ، میوه آن نیام کشیده ای بطول ۳ تا ۱۱ سانتیمتر بوده که ممتدی ۵ تا ۲۰ دانه به رنگ زرد حنایی تا قهوه ای است. دانه شنبلیله دارای بوئی قوی با طعم تلخ و معطر است.(طبیعت گرم و خشک)

 خواص درمانی:

شنبلیله ترشح ادرار را زیاد کرده کرده و قطره قطره ادرار کردن را درمان می کند. برای افراد کم خون و لاغر و مبتلایان به سل ریوی و سل استخوانی بسیار مفید بوده و ضعف قوای روحی و بدنی و بی اشتهایی را درمان می کند.

شنبلیله خشک شده را بر روی نان پاشیده و آن را بطور کامل برشته کنید و مصرف کنید ، برای درمان قند خون مفید است.

مصرف آب شنبلیله تازه بصورت مالیدن هر شب بر پوست ، باعث زیبا شدن پوست شده و جوش های غرور جوانی را درمان می کند و اگر به موها زده و بعد موها را شانه کنید باعث تقویت مو می شود و مو خوره را درمان می کند.

مصرف آب شنبلیله تازه ترک خوردگی پوست که ناشی از سرما باشد را درمان می کند و مصرف مداوم آن باعث درمان ماه گرفتگی می شود.

کسانی که فشار خون دارند می توانند روزانه دو مثقال آن را دم کرده و مصرف نمایند ، باعث درمان فشار خون می گردد.

برای زیاد و پر پشت شدن موی نوزادان ، مادر باید از سه ماهگی روزانه مقداری شنبلیله خام را از ساقه مصرف نماید.

تخم شنبلیله را کوبیده و آرد کرده و هر روز صبح ها قبل از صبحانه یک قاشق چایخوری از آن بخورید ، برای درمان کلسترول یا چربی و قند خون بسیار مفید است.

دم کرده تخم شنبلیله نیز فشار خون را تنظیم کرده و مرض قند یا دیابت را درمان کرده ، تب را سریعا قطع کرده و برای درمان ناراحتی مثانه و کلیه نافع است و همچنین کم خونی را درمان می کند.

برای درمان ورم لوزه ها ، درد گلو (بصورت غرغره) و برای ترک خوردن لب ها و نوک پستان از مالیدن جوشانده شنبلیله استفاده می گردد.

روغن دانه شنبلیله برای درمان جوش هایی که داخل مو های سر می زند بسیار مفید بوده و برای باز کردن زخم های چرکی مفید است.

علاوه بر اثر نرم کنندگی دانه شنبلیله و رفع تحریکات پوستی ، داروئی مناسب برای ترمیم قوای از دست رفته و نیرو بخش است و برای کسانی که بدن آن ضعیف و لاغر است مفید است.

شنبلیله سرشار از آهن و فسفر است.

نمایش ۱ دیدگاه
نوشته‌ی شما
  1. باسلام
    ممنون از مطالب مفیدتون.

فرستادن یک دیدگاه

XHTML: شما می‌توانید از این برچسب‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>