شیرین بیان
توسط مدیر سامانه دذ 20 آگوست, 2012 دذ 11:08 ق.ظ | دسته‌بندی شده در داروهای گیاهی | با ۰ دیدگاه

شیرین بیان  (Glycyrrgiza Glabera):

گیاهی خودرو و علفی با ساقه ای بطول ۵۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر می باشد که در باغ ها ، دامنه کوه ها و کنار دیوار ها به وفور یافت می شود.

این گیاه چند ساله با برگ های مرکب از ۴ تا ۷ زوج برگچه و یک برگچه انتهایی به رنگ سبز غباری بوده که حاشیه برگچه ها صاف می باشد. گل ها به رنگ آبی روشن تا بنفش بوده و در بعضی مواقع دارای لکه سفید رنگی می باشند. ریشه این گیاه خیلی عمیق بوده و دارای پوسته چوبی شده به رنگ خاکستری تا سیاه می باشد. مقطع ریشه رنگ زرد روشن داشته که در ناحیه مرکزی ریشه کمی تیره تر است. ریشه این گیاه تحت نام “رگلیس” در داروخانه ها بفروش میرسد. (طبیعت گرم و تر)

 خواص درمانی:

بطور کلی شیرین بیان مدر ، خلط آور ، ملین ، نرم کننده سینه ، تنظیم کننده فشار خون ، تسکین دهنده سرفه ، برطرف کننده تب و عطش می باشد.

یک قاشق گرد کوبیده ریشه شیرین بیان را در یک فنجان آب گرم ریخته و هر شب بنوشید بی خوابی را درمان می کند.

برای درمان یبوست می توان جوشانده از مغز ریشه شیرین بیان استفاده کرد.

برای رفع گلو درد و آن‍ین مقدار ۵۰ گرم ریشه خشک شده را کوبیده و در یک لیتر آب آنقدر بجوشانید تا غلیظ شود سپس چند ساعت بگذارید تا دم بکشد بعد آن را صاف کرده و میل کنید. ضمنا برای تسکین خونریزی لثه ، کاهش ورم لثه می توانید بصورت غرغره مصرف نمائید. همچنین اگر این معجون صبح و عصر بنوشید سرفه را تسکین داده ، گرفتگی صدا را بر طرف کرده ، درد مثانه را کاهش داده و نیز آرام بخش    می باشد.

برای بند آوردن ادرار یا حبس ادرار و نیز سنگ مثانه ، مصرف دم کرده شیرین بیان همراه با آبی که سیب زمینی در آن جوشیده است مصرف دارد.

۷ روز صبح ناشتا پوست ریشه شیرین بیان را جدا کرده و آن را نیم کوب کرده و بهمراه تخم شلغم بجوشانید و آب آن را بنوشید ، آسم را درمان می کند.

مکیدن ریشه شیرین بیان برای ترک دخانیات بسیار مفید است.

اگر عصاره ریشه شیرین بیان را بر مفاصل بمالید ، درد مفاصل را برطرف کرده و کوفتگی و ضربه خوردگی اعضا را بهبود می بخشد.

اگر آب تازه برگ شیرین بیان را بر پوست سر ضماد کنید تا حدی مانع ریزش موها می گردد.

برگ شیرین بیان را جوشانده و سپس آب آن را به زیر بغل یا کنار ران و جاهائی که بو می دهد بمالید ، بوی بد را از بین می برد.

فرستادن یک دیدگاه

XHTML: شما می‌توانید از این برچسب‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>