سنا
توسط مدیر سامانه دذ 20 آگوست, 2012 دذ 11:51 ق.ظ | دسته‌بندی شده در داروهای گیاهی | با ۰ دیدگاه

سنا (Cassia Angusti Folia):

گیاهی است بوته مانند ، خودرو که گاهی تا ارتفاع ۴۰ تا ۶۰ سانتیمتر دیده شده است. این گیاه بیشتر در حجاز و عربستان می روید و در ایران در نواحی جنوبی ،‌ سیستان و بلوچستان و بندرعباس می روید. گیاهی است با برگ های مرکب از ۵ تا ۷ زوج برگچه باریک ، دراز و نوک تیز که طولی حدود ۳ تا ۵ سانتی متر و عرض ۷ تا ۸ میلیمتر دارد. گل های آن زرد رنگ بوده (البته در بهترین گونه از نظر خواص درمانی) و میوه ای کپسولی مانند بطول ۵ تا ۶ سانتیمتر و عرض حدودا ۵/۱ سانتیمتر دارد.

بهتربن نوع سنا : سنای مگه بوده که بحد وفور ، در عربستان و آفریقا و سومالی می روید. (طبیعت گرم و خشک)

خواص درمانی :

بطور کلی سنا مسهل و آرام بخش ، ضدعفونی کننده و حشره کش ، التیام دهنده زخم ها ، معرق ،‌ مدر ،‌ ضد کرم ، ضد خونریزی رحمی ، پادزهر گزیدگی سموم حیواناتی مانند مار ، تسکین دهنده قوای شهوانی و تقویت کننده قوه بینایی می باشد.

حدود ۱۰ گرم برگ سنا را دم کرده و کم کم میل کنید مسهل بسیار قوی بوده و برای رفه یبوست مفید است. دم کرده سنا باعث جذب مواد زائد از مغز و شش ها و دیگر دستگاه های داخلی جذب کرده و از دستگاه گوارش دفع می کند. برای درمان سرع ، سر دردهای کهنه ، تنگی نفس و جوش های کهنه ای که با معالجات سطحی و جلدی مداوا نشده اند و همچنین برای درمان وسواس موثر می باشد.

از دم کرده سنا نیز برای درمان بیماری های روانی ، درمان سیاتیک ، ریزش مو ، دفع کرم معده و درمان شقاق استفاده می گردد.

برای درمان یبوست اطفال می توان دم کرده غلیظ آن را به شکم طفل ملیده و یا مادر از دم کرده بخورد تا یبوست طفل درمان گردد.

می توان سنا را در سرکه دم کرد تا غلیظ گردد ، سپس بر روی پوست بمالید برای درمان عوارض پوستی و جرب مفید است.

در موارد یبوست شدید می توان ۲۰ گرم سنا با ۳۰ گرم لیمو عمانی خشک بجوشانید و صاف کنید و صبح ناشتا میل کنید. راه دیگر برای درمان یبوست شدید برگ سنا را با ۴ برابر روغن زیتون جوشانده و چند روز مصرف کنید.

نکته : زنان شیرده و باردار نباید از سنا استفاده کنند چون ماده موثر آن در ادرار و شیر ظاهر شده و باعث ناراحتی در نوزاد می گردد. مصرف بیش از حد برگ سنا باعث ایجاد فلجی می گردد.

فرستادن یک دیدگاه

XHTML: شما می‌توانید از این برچسب‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>