اصول کمک های اولیه
توسط مدیر سامانه دذ 28 آگوست, 2012 دذ 08:20 ق.ظ | دسته‌بندی شده در آموزش, کمک های اولیه | با ۰ دیدگاه

لزوم آموزش کمک های اولیه

اغلب آسیب ها و بیماری ها نیازی به مراقبت پزشکی و احیا ندارد و اکثر مردم تنها با با یک یا دوواقعه جان فرسادر طول زندگی خود مواجه می شوند ؛ اما همنطور که نجات انسان بسیار مهم است دانستن مراقبت از جراحت های خفیف نیز به توجه و آموزش کمک های اولیه نیاز دارد قدر مسلم دانستن نحوه انجام  کمک های اولیه و استفاده نکردن از آن بهتر از این است که در شرایطی هرچند نا محتمل به ارائه کمک های الویه احتیاج پیدا کنید ولی آن را ندانید امروزه توصیه می شود همه کمک های الویه را بیاموزند.بیشترین علت مرگ در اکثر جوامع بیماری قلبی است هنگامی که قلب از کار می افتد تاخیر در کمک رسانی حتی برای چند دقیقه مرگ در پی خواهد داشت.

 کمک های اولیه چیست؟

کمک های اولیه مراقبت های خیلی فوری است که به یک فرد آسیب دیده یا فردی که دچار بیماری ناگهانی شده ارایه می شود دانستن کمک های اولیه برای همه لازم است حتی اگر کسی مایل نباشد در موقعیتی پر تنش قرار بگیرد تا آن را بکار ببندد. البته این مهارت هیچ وقت جای مهارت های پزشکی را نمی گیردولی تارساندن مصدوم به مرکز درمانی سودمند می باشد و اگر بدرستی انجام شود بخوبی می تواند فاصله بین مرگ و زندگی ،  بهبود سریع و بستری درازمدت و یا معلولیت و یک آسیب گذرا را به ما نشان دهد.

رضایت پیش شرط درمان است و امدادگر باید پیش از ارایه کمک های اولیه رضایت مصدوم را جلب کند رضایت ضمنی در شرایطی است که مصدوم بی هوش و در حالتی باشد که جان او در خطر است برای مصدومی که پاسخ نمی دهد یا هنگامی که دستش را جهت مکم دراز می کند فرض اینست که وی به کمک های نجات بخش رضایت داده است .

به محض اینکه شما شروع به ارائه کمک کردید اگر هنوز مصدوم نیاز به کمک های اولیه دارد نباید وی را ترک کنید مگر اینکه فرد آموزش دیده دیگری مسئولیت کار را برعهده بگیرد.

 وارد کردن آسیب ناشی از کونتاهی در انجام وظیفه که می تواند شامل درد و رنج جسمیس و فیزیکی ، آزردگی روحی،هزینه های هنگفت درمانی و گاه از دستدادن یکی از حواس یا قوای حرکتی باشد.

طبق قانون: ( هرکس بدون مجوز قانونی عمدا یا در نتیجه بی احتیاطی به جان یا سلامتی فرد دیگری لطمه وارد کند که موجب ضرر مادی یا معنوی گردد مسئول جبران خسارت ناشی از عمل خود می باشد.

 ارزیابی مصدوم

به هنگام ارائه کمک های اولیه ارزیابی مصدوم یکی از مهمترین مهارت هاست و مانند مهارت های تصمیم گیری در این بررسی می تواند میزان ایمنی صحنه علت آسیب دیدگی مصدوم و یا بیماری وی و نیز تعداد مصدمان رامشخص کنید در غیر این صورت ممکن است آسیب های بیشتری به مصدوم و یا خودتان یا دیگران وارد نمائید و یک وضعیت خطرناک بوجود آید.

پس از بررسی صحنه ارزیابی خود مصدوم آغاز می شود کی طی آن بایستی شرایط را که حیاط مصدوم را تهدید می کند( مانند انسداد راه هوائی ، اشکال در تنفس و نارسائی گردش خون ) پیدا کرده و آنها برطرف سازید .

نکته مصدومی که دچار وضعیت تهدید کننده حیات است ،  ممکن است طی چند دقیقه جان خود را از دست بدهد،  مگر آنکه مشکلش ر سریع تشخیص دهید و بر طرف نمائید.

 تعیین نوع آسیب با بیماری نیز بخشی از ارزیابی اولیه است.  درادامه بررسی مصدوم ، به معاینه و شرح حال پزشکی بپردازید در طی این مراحل اطلاعات مربوط به نوع بیماری و آسیب ،شدت آن و  مناسب ترین راه کمک رسانی و نیز اطلاعات ی جزئی و ریز از آسیب مصدو م(  مانند کودک دردناک ، خون دماغ) یا شکایت اصلی تر(مانند درد قفسه سینه ،خارش پوست) به دست می آید.

 اگر افراد اسیب دیده دو نفر یا بیشتر باشد اول به سراغ کسی که ساکت است بروید زیرا علت سکوت وی ممکن است  اشکال تنفسی یا نداشتن ضربان قلب باشد مصدومی حرف می زند یا گریه می کند معلوم است کعه هوشیار است و نفس می کشد.

  ارزیابی اولیه    

هدف ارزیابی اولیه آن است که بدانید  ایا اسیب تعیین کننده حیات است و جان فرد را به خطر می اندازد یا خیر . ( نگاه عملی) این ارزیابی شامل بررسی را ه هوائی مصدوم ( (A

تنفس ،( B)  و گردش خون (C)  است و ترتیب این مراحل نباید جابجا شود این کار هم یک دقیقه هم طول ارزیابی اولیه ، مشکل مصدوم معلوم می شود.اعم ازاینکه اسیب باشد یا بیماری صحبت کردن با مصدوم کمک می کند تا وضع پاسخ دهی او را بررسی کنیم که اگر بتواند صحبت کند  معلوم می شود که تنفس و ضربان قلب او سالم است با پرسش در مورد نام او و اینکه کجاست و چه اتفاقی افتاده است ،  هوش و هواسش بررسی می شود واگر مصدوم پاسخ ندهد به شانه او بزنید و بپرسید حال تو خوبه؟ و اگر پاسخ نداد او را بدون پاسخ در نظر بگیردید.

 خطرات آنی و تهدید کننده حیات

 A  : راه هوائی : در یک مصدوم بدون پاسخ تنفس را پس از بازکردن راه هوائی بررسی کنید. برای این کار قفسه سینه او را در حالی که گوش شما نزدیک دهان بیمار است نگاه کنید و ببینید آیا بالا و پائین می رودیا نه. برای بررسی به مدت ۱۰ ثانیه نگاه کنید و گوش دهید و لمس کنید . اگر مصدوم تنفس نم یکشد راه هوائی را باز نگه دارید و دو تنفس کوتاه به او بدهید.

 در مصدومی که پاسخ نمی دهد و صورت او رو به بالا است بیشترین علت انسداد راه هوایی زبان است که خرخر کردن نشانه آنست اگر هیچ نشانی از آسیب نخاعی نبود روش بالا بردن چانه و عقب راندن سر را بکار برید تا راه هوائی باز شود ؛ ولی اگر احتمال آسیب نخاعی وجود دارد روش کشیدن فک را بکار برید تا صدمه بیشتری وارد نشود. همین که انسداد راه هوایی بیمار برطرف شد ارزیابی اولیه ادامه می یابد.

 B : تنفس

در هر دقیقه هر فرد بالغ بین ۱۲ تا ۲۰ بار نفس می کشد. مصدمی که در مجاری تنفسی مشکل جریان هوا دارد و کمتر از ۸ بار یا بیش از ۲۴ بار در دقیقه نفس میکشد.

نیاز به مراقبت دارد به مشکل تنفسی و یا صداهای غیرعادی هنگام نفس کشیدن ، مانند خس خس ، غلغل، خرخر، توجه کنید در این مرحله در اصل باید روی اشکالات واضح تنفسی مصدوم و اینکه وی تنفس دارد یا نه متمرکز شوید تا تعداد تنفس در دقیقه.

C : گردش خون

پس از کنترل و اصلاح مشکلات راه هوائی  و تنفس ، گردش خون مصدوم باید بررسی شودبرای این کار نشانه های گردش خون ( تنفس، سرفه ، حرکت ، رنگ و دمای پوست) را مد نظر داشته باشید و جستجو برای خونریزی شدید را انجام دهید.

نشانه های گردش خون :

نشانه های طبیعی گردش خون عبارتند از تنفس ، سرفه ، حرکت و وضع پوست .

 معاینه بالینی و شرح حال گرفتن

پس از ارزیابی اولیه ، انجام معاینه و گرفتن شرح حال مطرح است که شما را متوجه علائم و شکایات مصدوم می کند.

علائم عبارتست از بخشی از وضعیت مصدوم که شما می توانید ببینید،حس کنید ، بشنوید یا بو کنید.

شکایت اصلی عبارتست از بخشی از وضعیت مصدوم که مصدوم حس می کند و یا قادر است توصیف کند.

فرستادن یک دیدگاه

XHTML: شما می‌توانید از این برچسب‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>