احیا قلبی ریوی
توسط مدیر سامانه دذ 31 آگوست, 2012 دذ 01:38 ب.ظ | دسته‌بندی شده در آموزش, احياي قلبي ريوي | با ۰ دیدگاه

عملیات احیای قلبی ریوی اقدامی اساسی جهت نجات جان بیمارانی است که دچار ایست قلبی و ریوی شده اندو نیاز به کسب آگاهی و مهارت کامل دارند این عملیات شامل سلسله اعمالی است که توسط افراد آگاه وحاضر در محل  برای بازگرداندن عملکرد دو عضو حیاتی یعنی قلب و ریه  و در نوع درازمدت  آن به منظور حفظ کارکرد مغز صورت می گیرند تحقیقات نشان می دهد که ۲۰-۳۰ درصد از بیماران دچار ایست قلبی و ریوی با انجام احیا قلبی و ریوی قابل برگشت به حیات هستند.

 ایست قلبی , که به عنوان ایست قلبی و ریوی نیز شناخته شده است به توقف ناگهانی برون ده قلبی موثر و خودبه خودی و تهویه گفته می شود .در واقع ایست قلبی عبارت است از متوقف شدن فعالیت قلب و گردش خون موثر که در این حالت خون و اکسیژن کافی توسط قلب به سلسله اعصاب مرکزی و همچنین اعضا مهم و حیاتی بدن نمی رسد .  در صورتی که قلب ابتدا دچار ایست شود در اثر نرسیدن خون  به مراکز تنفسی و مختل شدن این مراکز تنفس نیز متوقف خواهد شد.

قطع نفس ۵-۳۰ ثانیه بعد از ایست قلبی ایجاد می شود .

انجمن بین المللی قلب  ، ایست قلبی و ریوی را این گونه توصیف نموده است :

 عدم فعالیت  مکانیکی قلب , فقدان نبض آپنه.

 انواع ایست قلبی

 ایست قلبی را بر اساس علت به دو دسته تقسیم می کنند:

اولیه  و ثانویه.

الف) اولیه:  در این نوع معمولا علت توقف فعالیت قلب به طور مستقیم به خود آن مربوط می شود . مواردی چون تاکی آریتمی های بطنی ، فیبریلاسیون بطنی،پارگی بطن و شوک کاردیوژنیک باعث اختلال  برون ده قلبی شده و ممکن است خطر وقوع ایست قلبی را در پی داشته باشد.

چهار دیس ریتمی قلبی سبب ایست قلبی میشود که عبارتند از :

۱-    فیبریلاسیون بطنی

۲-    تاکیکاردی بطنی بدون نبض

۳-    آسیستول

۴-    فعالیت اکتریکی بدون نبض

بطور کلی می توان گفت ایست قلبی معمولا دارای دو علت است :

 وجو فعالیت نا متجانس مکانیکی قلب و دیگری  عدم فعالیت مکانیکی این اندام .فعالت نامتجانس مکانیکی قلب شامل فیبریلاسیون بطنی و تاکیکاردی بطنی بدون نبض است که در واقع شرایط همودینامیک ناپایداری را ایجاد می کند. فقدان کامل فعالیت الکتریکی قلب شامل آسیستول و فعالیت الکتریکی بدون نبض می باشد .

تاکیکی کاردی بطنی و فیبری لاسیون بطنی شایع ترین و خطرناک ترین آریتمی ها هستند که اغلب در پی سکته قلبی بروز کرده و عنوان شایع ترین علت ایست قلبی در بزرگ سالان محسوب می شود.

وقتی که یک کانون نابجای تحریک پذیر در بطن ها نقش پیس میکر را بطور مکرر برعهده گیرد تاکیکی کاردی بطنی اتفاق می افتد.

تمام عواملی که سبب ایجاد  انقباض های زودرس بطنی میشوند می توانند باعث شروع تاکیکاردی بطنی شونند  اما این آریتمی ها اغلب به دنبال سکته قلبی ایجاد می شوند طبق تعریف، تاکیکاردی بطنی به حالتی اطلاق می شوند که سه انقباض زود رس بطنی یا بیشتر پشت سر هم بیایند . تعدا د ضربان نابجای بطنی ۱۰۰-۲۵۰ ضربان در دقیقه می باشد .تاکیکاردی بطنی یک آریتمی بسیار خطرناک است که باعث کاهش برون ده قلبی  و در نتیجه سبب آیسکمی مغز و میو کارد می شود .همچنین تاکیکاردی بطنی می تواند به فلاتر و فیبریلاسیون بطنی  تبدیل شود.

فیبریلاسیون بطنی معمولا در مرحله نهائی بیماری های قلبی اتفاق می افتد در فیبریلاسیون بطنی کانو های مختلفی در بطن ها شروع به صدور ایمپالس می نمایند در نتیجه دپولاریزاسیون نا منظم و ناهماهنگ در آن ایجاد می شود و عظله قلب به جای انقباض موثر دارای حرکات لرزشی مانند می شود در نتیجه پمپاژ خون توسط قلب متوقف شده و برون ده قلبی و جریان خون موثر به سرعت کاهش می یابد نبض ها  محیطی لمس نشده و صداهای قلبی شنیده نمی شوند بیمار بیهوش شده و ممکن است دچار تشنج شود مرگ در عرض چند دقیقه در اثر آپنه و ایست قلبی رخ  می دهد.

 آسیستولی عبارت است از فقدان کامل فعالیت الکتریکی و مکانیکی قلب .این نوع شایعترین ولی بدترین پیش آگهی  را به لحاظ پاسخ به درمان دارد . در آسیستول بطنی فعالیت الکتریکی بطن کاملا از بین می رود و قطع کامل پاسخ بطنی وجود دارد . معمولا بعد از فیبریلاسیون  بطنی دیده می شود البته بصورت ناگهانی هم ممکن است به دنبال عواملی نظیر تحریک واگ یا برق گرفتگی هم ایجاد شود. در این حالت به علت عدم وجود دپولاریزاسیون بطنی  انقباض بطن ها و برون ده قلبی ، نبض و تنفس وجود ندارد ،  بیمار بیهوش شده و مرگ اتفاق می افتد.

 ب) ثانویه :

در این نوع معمولا علت ایست قلبی در نارسائی یکی از ارگانهای بدن مثل سیستم تنفسی است . ایست تنفسی مهمترین علت از نوع ثانویه در ایست قلبی است زیرا ایست تنفسی در مدت کوتاهی ایست قلبی بروز می کند . همچنین پس از ایست قلبی  نیز در مدت کوتاهی ایست تنفسی رخ می دهد ایست تنفسی قطع ناگهانی فعالیت موثر تنفسی است و اگر ادامه یابد در طی ۳-۱ دقیقه ایست قلبی ایجاد می شود. علت ایست قلبی هیپو کسی شدید آن است علت ایست تنفسی  عبارتند از :

انسداد راه های هوائی و خفگی ، سکته قلبی و مغزی ، تصادف ، مسمومیت با داروها ، خودکشی ، دیگر کشی ، مسمومیت شیمیایی و واکنش های آلرژیک.

 عوامل خطر زا در ایست قلبی:

ایست قلبی دارای عوامل خطر زائی است که بعضی از آنها قابل تغییر و برخی نیز غیر قابل تغیرند عوامل خطرزای قابل تغییر ایست قلبی و ریوی عبارتند از:

سیگار ، ازدیاد کلسترول خون، چاقی، عدم فعالیت جسمانی، هیپرتانسیون ، دیابت ، نارسائی کلیه ، سوء مصرف مواد داروئی ، مصرف الکل و استرس.

عوامل خطرزای غیرقابل تغییر ایست قلبی و ریوی عبارتند از:

افزایش سن ، جنسیت ، نژاد، ارث

 مراحل  مختلف ایست قلبی و ریوی

۱-    قبل از ایست قلبی

۲-    ایست قلبی و ریوی

۳-    بعد از ایست قلبی و ریوی

 آنچه فوق العاده حائز اهمیت است دانستن این مطلب است که رسیدگی به بیمار و احیای قلبی و ریوی در مرحله ایست فلبی و ریوی در بهترین شرایط و با بهترین امکانات حداکثر بین ۸ تا ۲۱ درصد و بطور متوسط تنها ۱۴  درصد بهبودی بیمار را در بر دارد اگر در مرحله قبل از ایست قلبی و ریوی به این بیماران رسیدگی شود  میزان بهبودی به بیش از ۹۰ درصد افزایش خواهد یافت.

فرستادن یک دیدگاه

XHTML: شما می‌توانید از این برچسب‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>