قواعد طبخ غذا
توسط مدیر سامانه دذ 5 سپتامبر, 2012 دذ 05:03 ب.ظ | دسته‌بندی شده در طب ایرانی | با ۰ دیدگاه

الف . غذا باید به آرامی و با تانی و در مدت زمان هرچه طولانی تر پخته شود و در حرارت اعمال شده برای پخت غذا ملایم اما بلند مدت باشد دیگ زودپز و تندپز و مایکروویو و دستگاههای برقی داغ کننده نان مضر هستند و طبق تحقیقات طب جدید حتی موجب دناتوره شدن ترکیبات پروتئینی موجود در گوشت شده و مواد کانسروژن به غذا ها می افزایند در فرهنگ ایرانی بارگذاشتن غذا لغتی آشناست که اغلب شب تا صبح تا غروب غذا با یک شعله ملایم در حال  طبخ بوده است و همه می دانند چنین غذاهایی که بار گذاشته می شود به مراتب لذیذ تر و خوش طعم تر است تا غذاهایی که به سرعت آماده می شوند .

ب . غذاهای فریزری و منجمد شده مضر هستند و هرچه مدت فریزر کردن طولانی تر باشد مضرات این غذاها بیشتر خواهد بود.

ماده غذایی دچار تحولاتی می شود که فواید و خواص آن کمتر شده  و حتی طعم آن تغییر خواهد کرد باز به همین دلیل است که غذاهای تازه لذیذتر و مطبوعتر است تا غذاهای مانده یا غذایی که با اقلام نگهداری شده تهیه شده است .

در یک تحقیق علمی مشخص شده است یکی از ارکان طول عمر  بالای صد سال پرهیز سال پرهیز از مصرف غذاهای فریز ری است.

ج. فلسفه نامگذاری آشپرخانه این بوده است که محل طبخ آش می باشد پایه سفره غذای ارانی آش بوده و تا یکصد نوع آش در منابع طبی توصیف و نسخه شده است .آشها هم غذا هستند هم دارو . آش یک مرحله هضم را پشت سر گذارده و شبیه به کمیموس معده شده است و دستگاه گوارش ما در هضم و جذب کمتر دچار مشکل می شود امروزه خانور ایرانی کمتر آش سماق ، آش انار ، آش جو ،آش آلو ، آش شله قلمکار، آش دوغ ،آش ریزه و…مصرف می کند . اگر مصرف آش با مصلحات آن باشد نه تنها نفخ و سوزش معده ایجاد نخواهد کرد بلکه سبب درمان مشکلات گوارشی خواهد شد آش ضد یبو ست است.

د . ذکرها و اداب معنوی غذاها: هر غذائی ذکر خاص خود را دارد گفتن ذکر حین طبخ غذاها سبب روحانی شدن خوراک و افزایش برد اثر معنوی آن غذا در جسم و روان ما خواهد شد قطعا غذایی که با ذکر تهیه شده باشد سالم تر و لذیذ تر و رشد آفرین تر خواهد بود ذکرهای گوناگونی توسط حکیمیان سنتی بیان شده که چهار ذکر عمومی که قابل کاربرد برای تمامی غذاهاست عبارت است از:

۱- بسم الله الرحمان الرحیم ۲- صلوات بر محمد و آل محمد (ص) ۳- یانور۴- یل رزاق

وضو داشتن حین طبخ غذا تو صیه دیگر طب اسلامی است قدما در تهیه سرکه از تربت سیدالشهدا استفاده می کرده اند.

ه. ظروف غذا : ظروف استیل سبب ورود سرب به غذاها می شود و سرطان زا شناخته شده است مضرات ظروف تفلون در تحقیقات جدید مطرح شده است که به دلیل تخریب لایه تفلون و ورود آن غذا ، سرطان زای مسلم هستند  ظروف آلمونیوم سبب کمخونی می شود (آلومنیوم با آهن رقابت کرده و به هموگلبین باند می شود) و لرزش دست و آلزایمر و ضعف اعصاب از اثرات شناخته شده آلمینیوم است بهترین ظرف برای طبخ غذا ظروف سنگی و در درجه بعد مسی است امروزه در تحقیقات آمریکاییها مشخص شده که یون مس در تنظیم و تقویت کارکرد سیستم ایمنی بدن، تعادل هورمونهای بدن و مهار افسردگی موثر است . از طریق ظروف مسی ، یون مس وارد بدن می شود و شاید یکی از دلایل اصرار ایرانیان بر استفاده از ظروف مسی (به طور همه جانبه) همین خواص آن بوده است امروزه طبق گزارشها ی منتشره رویکرد مردم آمریکا و اروپا به ظروف مسی روز به روز بیشتر می شود.باکتریها طی چهار ساعت اولی که غذا در ظروف مسی می ماند از بین می روند و به نوعی مس سبب ضدعفونی غذاها می شود . طعم غذا یا مربای تهیه شده در ظروف مسی بنا به اذعان همگان مطبوعتر و لذیذتر است . ظروف پیر کس و چینی بیضرر و بیفایده هستند ظروف لعابدار نیز حاوی ترکیبات سرب بوده و سرب آن وارد غذا می شود مه مضر شناخته شده است.

فرستادن یک دیدگاه

XHTML: شما می‌توانید از این برچسب‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>