بیماری های کلیوی
توسط مدیر سامانه دذ 12 سپتامبر, 2012 دذ 07:13 ب.ظ | دسته‌بندی شده در آشنایی با بیماری ها, بیماری های کلیه | با ۰ دیدگاه

 

تخریب حاد لوله ای کلیه

 پس از رد علل عروقی و سایر علل نارسائی حاد کلیه گروه وسیعی لز بیماران باقی مانده به عنوان تخریب حاد لوله ای طبقه بندی می شوند در این بیماری اختلال عمل یکنواخت لوله های کلیوی علامت نارسائی کلیه می باشد ۶۰ در صد تمام موارد تخریب حاد لوله ای ناشی از اعمال جراحی یا ضربه است حدود ۴۰ درصد علل طبی دارند و ۱ تا ۲ درصد به دنبال ویار حاملگی ایجاد می شود شایع ترین علل این بیماری کاهش رسیدن اکسیژن به کلیه هاست عواملی که باعث کمبود اکسیژن کلیوی می شود عبارتند از:

خونریزی شدید – کاهش حجم داخل عروقی – سقوط فشار خون در حال اعمل جراحی – و شوک قلبی .

در ایجاد نارسائی حاد کلیوی دامنه زمان کمبود اکسیژن عامل مهمی محسوب می شود اگر این زمان کوتاه باشد برطرف کردن و اصلاح سیر بیماری سبب بازگشت فعالیت کلیه می شود.تحقیقات نشان می دهد جلوگیری از گشاد کردن عروق کلیوی با استفاده از داروهای مسکن مانند ایندومتاسین می تواند کمبود اکسیژن کلیه را افزایش دهد بنابر این مصرف این داروها برای افرادی که جریان خون کلیوی انها کاهش یافته ممکن است تخریب حاد لوله ای را سرعت بخشد.

مواد سمی برای کلیه نیز می تواند تخریب حاد لوله ای ایجاد کنند در گذشته فلزات سنگین و حلال های آلی از علل شایع نارسائی حاد کلیه محسوب می شدند در حال حاضر این مواد کمتر مصرف می شوند ولی این امر سبب نمی شود که در بیمار مبتلا به نارسائی حاد کلیه از مسایل شغلی و محیطی و تماس فرد با این مواد غافل شویم بررسی های اخیر نشان داده که در حال حاضر آنتی بیوتیک هایی مثل جنتامایسین و مواد حاجب علت شایع نارسایی حاد کلیه می باشند.

مواد حاجب مورد استفاده در رادیو گرافی در افراد سالم هیچ خطری ندارد سمیت کلیوی ناشی از مواد حاجب به ویژه در بیماران کم آب با زمیمه درگیری کلیه به علت بیماری قندی شایع است .

تخریب عضلانی و وجود میوگلوبین در ادرار ممکن است باعث نارسائی حاد کلیوی شود

لیز گلبول های قرمز داخل عروق نیز ممکن است به نارسائی حاد کلیوی بینجامد .

تشخیص

تشخیص نارسائی حاد کلیوی بسیار مشکل است زیرا اشکال قبل از کلیوی و بعد از کلیوی و سایر بیماری های داخل کلیوی همگی قادر به انجام سندرم مشابهی از اختلال در اعمال کلیوی می باشند بر خلاف نارسائی حاد کلیوی این اختلالات ممکن است بصورت اختصاصی قابل درمان باشد.

مشاهده چگونگی جریان ادرار ممکن است کلید مهم تشخیص در تعین علت نارسائی کلیه باشد آنوری مطلق در تخریب حاد لوله ای نادر است.

نوسان در میزان ادرار روزانه انسداد متناوب مجاری را کطرح می سازدپرشلشی علامت مهم انسداد ناقص است این امر به علت اختلال در قدرت تغلیظ سازی ادرار روی میدهد علی رغم ان که اولیگوری علامت اصلی نارسائی حاد کلیه محسوب می گردد ولی گروهی از بیماران دارای حجم ادرار بیشتر از یک لیتر روزانه می باشند.

تجزیه شیمیایی ترکیبات ادرار نیز در تشخیص افتراقی تخریب حاد لوله ای از درگیری به دلایل پیش از کلیوی مفید می باشد یاداوری این نکته اهمیت دارد که در مواردی که اختلال حاد در اعمال کلیه و اسیب به لوله ها وجود دارد تغییرات تجزیه شیمیایی ادرار مشابه علل قبل از کلیوی است .

به ندرت ممکن است نتوان علت نارسائی حاد را به اسانی تشخیص داد در بعضی موارد ممکن است علائم غیر معمول تخریب لوله ای یافت شود مسائلی مانند شروع تدریجی نارسائی کلیه ، قطع کامل ادرار بدون مشکلات انسدادی ، افزایش چشمگیر فشار خون سرخرگی ، دفع مقادیر زیاد پروتوئین در ادرار ، دفع خون بطور مشخص در ادرار ، بیماری های زمیمه ای عمومی و کاهش میزان ادرار به مدت طولانی نمونه ای از این حالات است .

 

سیر بالینی

سیر بالینی تخریب حاد لوله ای را می توان به سه مرحله ابتدائی ، اسقرار ، و بهبود تقسیم کرد مرحله ابتدائی از شروع حوادث مساعد کننده تا ظهور نارسائی حاد کلیه است که با دستکاری عوامل خرجی کلیوی قابل برگشت است اولیگوری علامت اصلی دوره مقدماتی ابتدائی و مرحله استقرا بیماری است .

افزایش بار اب و نمک که باعث ورم ، کاهش سدیم بدن و احتقان می گردد از خطرات همیشگی بیماران با نارسائی حاد کلیوی به ویژه نوه اولیگوریک ان است افزابش میزان سدیم ارز افزایش دریافت اب و ادم از افزایش میزان اب و نمک ناشی می شود .

افرایش میزان پتاسیم خون ناشی از دفع ادراری همراه با ازاد شدن پتاسیم در بافت ها از نشانه های شایع نارسائی حاد کلیه است افزایش پتاسیم خون می تواند سبب ضعف اضلانی و فلج چهار اندام و همچنین اختلالات قلبی شود.

افزایش فسفات و منیزیم خون و کاهش کلسیم خون معمولا در نارسائی حاد کلیه دیده می شود افزایش فسفات خون ناشی از کاهش دفع ادراری ان همراه با ادامه ازاد شدن فسفات از بافت هاست میزان افزایش منیزیم خفیف است مگر انکه ترکیبات حاوی منیزیم مانند انتی اسید مورد استفاده قرار گیرد .

اختلالات عصبی در نارسائی حاد کلیه شایع می باشد در بیمارانی دیالیز نشده اند ممکن است خواب الودگی ، گیجی عدم اگاهی به زمان و مکان ، تشویش و تشنج ژانرالیزه دیده شود این علائم عصبی در افراد مسن بیشتر دیده می شود و با دیالیز به خوبی قابل کنترل و درمان است .

عفونت در ۳۰ تا ۷۰ درصد بیماران دیده می شود و علت مرگ و میر و ناتوانی در این بیماران است محل های شایع عفونت شامل دستگاه تنفس و محل هایی که مورد عمل واقع می شود و دستگاه ادرای می باشد.

مرحله بهبود نارسایی حاد کلیه زمانی شروع می شود که افزایش پالایش گلومرولی به اندازه ای برسد که دیگر افزایش اوره و کراتی نین خون ادامه نیابد.معمولا بهبود با افزایش تدریجی و پیشبرنده حجم ادرار اغاز می گردد عموما حجم ادرار در روزهای اول ممکن است دو برابر شود و در بعضی موارد امکان دارد حجم ادرار برای چندمین روز به بیشتر از ۲ لیتر در روز برسد عوارض عمده نارسائی کلیه مانند :

عفونت ، خون ریزی دستگاه گوارش ، اخلالات اب و نمک و تظاهرات قلبی – عروقی ممکن است در مرحله بهبود پایدار بماند و یا در این مرحله ظاهرشود. علی رغم انکه بهبود مشخص اعمال کلیه طی هفته اول تا دوم مرحله بهبود صورت می گیرد ادامه بهبود فعالیت کلیه تا یک سال پس از نارسائی حاد کلیه ادامه می یابد.

 

درمان

اصل اول در درمان نارسائی حاد کلیه از بین بردن عواملی است که سبب اختلالات قابل درمان می باشد جستجو باید در جهت یافتن عوامل قبل از کلیه – مشکلات انسدادی – بیماری های عروقی کلیه – سنگ های کلیه و سایر بیماری ها صورت می گیرد. ممکن است دیالیز در مواردی که مواد سمی برای کلیه مانند اتیلن گلیکول یا فلزات سنگین در کار باشد ضرورت پیدا کند در بیماران مبتلا به کاهش ادراری که عوامل قبل از کلیوی در انها اصلاح شده کوشش برای جریان ادرار از طریق تجویز یک داروی مدر قوی مفید می باشد .

 با درمان حفاظتی تعداد زیادی از علائم نارسایی  حاد کلیه قابل کنترل است بعد از تصحیح  حجم داخل عروق باید میزان دریافت مایعات برابر با مقدار دفعی به میزان دفع غیر قابل اندازه گیری باشد میزان نمک تجویز شده از مقادیر دفعی ان نباید تجاوز کند تعیین وزن روزانه بیمار و تنظیم موازنه مایعات برای ارزیابی حجم مایعات بدن روشی مناسب است چون بیشتر داروها از طریق کلیه دفع می شود .باید در تجویز دارو ومیزان مصرف اندقت شود.

کاهش کلسیم خون معمولا بون علامت است و به ندرت نیاز به درمان خاصی دارد  افزایش فسفات خون باید کنترل کرد چون ترکیبات حاوی مقادیر بالای کلسیم و فسفات ممکن است باعث کاسیفیکاسیون بافت های نرم بشوددر مواردی که میزان فسفات سرم افزایش زیاد دارد دیالز مکن است مفید واقع شود.

نارسایی قلب و افزایش خون دال بر وجود افزایش حجم است و درمان باید بر این اساس صورتگیرد در برخی بیماران با داروهای سایمیتیدین و رانیتیدین ممکن است در پیشگیری از خون ریزی های دستگاه گوارش مفید باشد.

پیشگیری و تشخیص زودرس عفونت نیازمند به حداقل رسانیدن اسیب های وارده طبیعی بدن است این پیشگیری ها شامل :

بهداشت دهان و پوست ، جدا کردن هرچه زودتر بیمار از بستر و به حرکت وا داشتن او ، به کاربردن تکنیک های استریل برای ترزیق داخلی رگی ، و مراقبت بالینی می باشد .

بعضی ار بیماران مبتلا به نارسائی حاد کلیه بخصوص انهائی را که برون ده ادراری نسبتا کافی دارد بخوبی می توان با حداقل دیالیز و گاهی حتی بدون دیالیز کنترل کرد در حال حاضر تمایل زیادی به افزایش استفاده از دیالیز در مرحله اول نارسایی حاد کلیه برای پیشگبری از عوارض بوجود آمده است .

 

پیشگیری

به علت شیوع زیاد مرگ و میر در نارسایی حاد کلیه پیشگیری اقدامی مفید و لازم است اصل اوله احیای سریع بیماران دچار صدمه می باشد به عوان مثال کاهشی به میزان ۵ برابر در مرگ و میر ناشی از نارسائی کلیه از جنگ کره تا جنگ ویتنام پدید امده است عامل دوم در پیشگیری از این بیماری کاهش مصرف داروهای سمی و قوی برای کلیه به ویژه در بیماران پر خطر است بالاخره تامین و ثابت  نگه داشتن حجم مایعات بدن در حد طبیعی و برقرار ساختن حجم بالای ادرار و دفع املاح ممکن است در پیشگیری از نارسایی کلیه دخالت داشته باشد.

فرستادن یک دیدگاه

XHTML: شما می‌توانید از این برچسب‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>