کالبد شکافی دستگاه ادراری
توسط مدیر سامانه دذ 12 سپتامبر, 2012 دذ 07:43 ب.ظ | دسته‌بندی شده در آشنایی با بیماری ها, بیماری های کلیه | با ۰ دیدگاه

کالبد شکافی دستگاه ادراری

 دستگاه ادراری شامل یک جفت کلیه است که مواد سمی و زاید بدن توسط آنها به صورت ادرار ترشح می شود کلیه ها در حفظ سلامت بدن نقش اساسی بر عهده دارند ادرار ترشح شده به وسیله کلیه ها در حفظ سلامت بدن نقش اساسی بر عهده دارند ترشح شده به وسیله دو کلیه از طریق میزنای ، مثانه و سپس پیشابراه به خارج هدایت می شود.

شایان ذکر است که بجز مثانه و پیشابراه بقیه قسمت های مجاری دفع کننده ادرار دوتائی هستند که هر یک از انها متعلق به یکی از کلیه ها ی راست و چپ می باشد.

کلیه ها

کلیه ها اجسامی لوبیایی شکل هستند که در مجاورت جدار خلفی شکم قرار گرفته اند و توسط ستون مهره ها از هم جدا شده اند ولی در موارد نادر ممکن است توسط یکی از قطب های خود به هم بچسبند و تشکیل کلیه نعل اسبی بدهند و یا دو کلیه در یک طرف ستون مهره ای قرار داشته باشند.

تعداد کلیه ها گاهی ممکن است به سه یا چهار برسد و گاهی با فقدان مادرزادی یک یا دو کلیه می شویم که مورد اخری مغایر با ادامه حیات است هر کلیه بطور متوسط ۱۲ سانتیمتر طول ،۶ سانتیمتر عرض و ۳ سانتیمتر ضخامت دارد و وزن هر کلیه در حدود ۱۵۰ گرم است . کلیه ها از حدود دنده دوازدهم تا مقابل سومین مهره کمری امتداد دارند انسان می تواند با قسمتی از یک کلیه خودبه راحتی زندگی کند ناف کلیه محلی است که عروق و اعصاب کلیه از ان طریق وارد کلیه می شوند یک سرخرگ خون را به کلیه ها می رساند پس از پالایش و تصفیه موارد زاید و سمی خون یک سیاهرگ ان را از کلیه خارج می کند.

بافت شناسی ساختمان کلیه

ساختمان کلیه شامل یک غشای مقاوم به نام کپسول کلیه است که سطح خارجی کلیه را می پوشاند و بافت اصلی کلیه که عمل تصفیه مواد به عهده ان است بافت اصلی کلیه شامل یک قسمت محیطی کمرنگ به نام قشر کلیه و یک قسمت مرکزی تیره تر است که مرکز کلیه نامیده می شود قشر کلیه دانه دانه است و ضخامت ان تقریبا ۱۸ میلی متر است در داخل کلیه تعداد ۸ تا ۱۲ هرم راه راه به نام هرم های کلیوی دیده می شود که راس ان بطرف لنگچه کلیوی است و لنگچه به نوبه خود متصل به میزنای است.

کلیه ها از نظر بافت شناسی از یک واحد اصلی بنام نفرون ساخته شده اند عملکرد اصلی کلیه جهت تصفیه خون به عهده نفرونهای کلیه می باشد هر کلیه انسان دارای یک میلیون نفرون کلیه است نفرون خود دو بخش عمده داردیک قسمت فیلتر کننده به نام گلومرول و یک لوله متصل به آن به نام توبول . ادرار متشرحه بوسیله نفرون ها ی کلیوی از راه سوراخ های موجود در هرم های کلیه خارج می شود و وارد لنگچه می گردد خونی که توسط سخرگ کلیوی وارد کلیه ها می شود در ابتدا  به قسمت فیلتر کننده وارد می شود قسمتی از از ان از گلومرول عبور می کند.قسمت فیلتر مانند به دلیل داشتن سوراخها و بار الکتریکی خاص خود به بعضی از موارد از جمله پروتئین های بزرگ موجود در خون اجازه عبور نمی دهد و این عمل در حفظ بسیاری از مواد لازم برای سوخت و ساز بدن نقش اساسی دارد لوله های کلیوی به قسمت فیلتر شده موادی را ترشح یا از ان باز جذب می کنند که این امر با توجه نیاز بدن به مواد مختلف صورت می گیرد ادراری که به این طریق ساخته می شود جهت دفع از نفرون به لگنچه کلیه می ریزد و از انجا به میزنای و مثانه تخلیه می شود.

عملکرد کلیه ها

کلیه ها دو عمل عمده انجام می دهند :

اول :  قسمت  اعظم مواد زاید حاصل از سوخت و ساز بدن را دفع می کنند

دوم  :  غلظت بیشتراجزای تشکیل دهنده مایعات بدن را تنظیم می کنند.

 دو کلیه روی هم حامل یک میلیون نفرون هستند و هر نفرون به تنهائی قادر است به تنهائی ادرار درست کند در واقع عمل اصلی نفرون تمیز کردن یا تصفیه کردن پلاسمای خون از مواد ناخواسته هنگام عبور خون از کلیه هاست .  موادی که باید تصفیه شوند شامل مواد زاید حاصل از سوخت و ساز از قیبیل اوره ، کراتی نین و اسیداوریک می باشد.

سلسله مراتب تشکیل ادرار از خون در نفرون به صورت زیر است :

اول : نسبت زیادی از پلاسمای یعنی در حدود یک پنجم ان از میان قسمت فیلتر کننده نفرون به درون لوله های نفرونی تراوش می کند.

دوم : سپس به تدریج که مایع داخل توبول ها جریان می یابد مواد ناخواسته بدون هیچ تغییری عبور می کند .

سوم: روش دیگری که نفرون توسط ان پلاسما را از مواد ناخاسته تصفیه می کند ترشح است به این معنی که مجموعه ای از مواد مستقیما توسط سلول های  جدار توبول ها از داخل پلاسما به داخل مایع توبولی ترشح می شوند .

  

فرستادن یک دیدگاه

XHTML: شما می‌توانید از این برچسب‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>