شیر مادر بهترین غذای نوزاد
توسط مدیر سامانه دذ 12 سپتامبر, 2012 دذ 07:00 ب.ظ | دسته‌بندی شده در آموزش, بهداشت کودکان | با ۰ دیدگاه

 شیر مادر بهترین غذای نوزاد

پژوهش های علمی تائید و تاکید می کند که برای کودک شیری بهتر از شیر مادر نیست  شیر مادر به نوزاد تعلق دارد و بهترین و کامل ترین غذای طبیعی از هر جهت برطرف کننده نیازهای طفل است.

هضم شیر مادر آسان و موارد عدم تحمل آن به وسیله نوزاد به ندرت مشاهده شده است علاوه بر این درجه حرارت شیر مادر همیشه یکسان و مناسب است و کودکانی که به این طریق تغذیه می شوند زیبا و شکفته و مادران آنها نیز راضی و خوشحال می باشند.

 عواملی که باعث می شوند شیر مادر در تغذیه ارزش بسیاری پیدا کند:

  • با شیر مادر خطر ایجاد حساسیت نسبت به پروتئین هایی که در شیر وجود دارند برای کودک به وجود نمی اید.
  • آهنی که در شیر مادر وجود دارد به خوبی جذب می شوند.
  • این شیر با همراه داشتن پاتن های بدن مادر کودک را در برابر عفونت ها حفظ می کن.
  • میزان املاح و پروتئین شیر مادر به حدی است که برای کلیه ها ی کامل نشده نوزاد هیچ ضرری نمی کند .
  • شیر دادن روابط عاطفی عمیق و بسیار ارزشمندی بین مادر و کودک بوجود می آورد.
  • میزان ابتلا به سرطان سینه در مادران شیرده بسیار کم است.
  • به سود مادر است زیرا بازگشت دستگاه به حالت تناسلی به حالت طبیعی را تسریع می کند .

روش تغذیه با شیر مادر

مکان شیر دادن باید آرام و کم تردد باشد زیرا برای طفل این لحظه که خود را از تمام فشارها و اضطراب ها می رهاند لحظه ای استثنائی است .

نخست با دقت فراوان دست هایتان را بشویید پس از پاک کردن نوک پستان ها با پنبه ای آغشته به آب جوشیده یا سرم فیزیولوژی در یک صندلی راحت بنشینید این امر بسیار مهم است زیرا صندلی ناراحت مادر را بیش از اندازه خسته می کند در این صورت شش نوبت شیر دادن در روز به کاری دشوار تبدیل خواهد شد اگر در روزهای نخست هنوز از زایمان خسته اید در حالت دراز کش شیر دهید هنگامی که نشسته شیر می دهید راحتی شما به مبلی بستگی دارد که روی آن می نشینید برای راحت بودن باید هرچه ممکن است صورت نوزاد به شیر شما نزدیکتر باشد دومین شرط برای راحتی این است که زیر بازوئی که طفل بر روی آن قرار دارد تکیه گاهی وجود داشته باشد زمان شیر خوردن طفل برای روزهای نخست بیش از ۵ دقیقه طول نمی کشد پس از شیر خوردن طفل را به حلت عمودی در بغل بگیرید و بگذارید آروغ بزند.

اگر آروغ نزد به آرامی به پشت او بزنید زیرتا نباید طفل را پیش از بیرون دادن هوایی که به هنگام شیر خوردن بلعیده بخوابانید.

در این حالت اگر او را به پشت بخوابانید ممکن است غذایش را بالا بیاورد و شیر وارد ریه ها شده و ایجاد تورم ریه و یا خفگی کند بدون انکه بچه را زیاد بالا و پائین کنید به تعویض کهنه اش  مشغول شوید و دست آخر پس از گذاشتن بچه در گهواره او را به پهلوی راست بخوابانید تا عمل هضم یعنی تخلیه شیر از معده به روده به آسانی انجام پذیرد پس از چند دقیقه در صورت لزوم او را به پهلوی دیگر بخوابانید زیرا باید به نوبت به این یا آن پهلو بخوابد.

پس از شیر دادن بار دیگر پستان هایتان را با آب جوشیده یا سرم فیزیولوژی شسته و آنها را خشک کنید و یک باند ضدعفونی شده خشک دستمال پارچه ای نرک اتو شده نوک پستان هایتان قرار دهید و دستمال را در صورت مرطوب شدن عوض کنید.

مدت شیر دادن نوزاد در روزهای نخست ۵ تا ۶ دقیقه است در حالی که بعد ها بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد این طبیعی است که نوزاد برای نوشیدن ۱۰ گرم شیر در روز دوم تولدش به وقت کمتری نیاز داشته باشد تا برای نوشیدن ۱۰۰ گرم شیر در یک ماهگی.

از سویی در نخستین روزها پستان ها شیر ندارند بلکه مایعی بسیار غلیظ  وزرد رنگ به نام آغوز از آنها بیرون نی آید که از نظر پروتئین و پادزهر بسیار غنی است در ضمن در این دوره که نوزاد نمی تواند چربی را به سهولت هضم کند شیر آغوز چربی زیادی ندارد .

شیر تا روزهای سوم ، چهارم و حتی گاهی دیرتر به پستانها نمی رسد سپس سینه ها کم کم پر می شود باد می کند سفت می شود و درد می کند ولی چنانچه تراوش شیر به وسیله هورمون تنظیم شود با مک زدن تحریک می شود برای عملکرد منظم غدد شیری طفل باید پستان را بمکد .

وقایع احتمالی نخستین دفعات شیر دادن:

*نوزاد  نمی تواند شیر بخورد:

نوزاد به دلیل ضعف قدرت شیر خوردن ندارد از آنجا که چنین طفلی برای قوی شدن بیشتر به شیر مادر ش نیازمند است شیر را می دوشند و با شیشه یا قاشق به او می خورانند این کار به جریان افتادن شیر در پستان ها کمک می کند ممکن است نوزاد به دلیل نقص طبیعی یا عفونت هایی از قبیل برفک نتواند در این صورت باید شیر را بدوشد و با شیشه یا قاشق به او داد.

  • نوزاد از شیر خوردن خوداری می کند

نوزاد به موقع به دنیا آمده ولی خواب آلوده است و گرسنه به نظر نمی رسد این مورد نادر است به هر حال در این حالت برای برانگیختن نوزاد استفاده از راه هایی مثل گذاشتن یک حوله خیس و خنک روی  پیشانی یا گیجگاه طفل یا استفاده از نور بیشتر در اطلاق بیهوده است

  • هنوز شیر به پستان نیامده یا هنوز کافی نیست

مهم این است که ناراحت نشوید زیرا رابطه ای مستقیم بین حالت روحی مادر و تراوش شیر وجود دارد به خصوص در هفته های اول که تراوش شیر هنوز نامرتب است و هرچه مادر بیشتر ناراحت شود شیر او کمتر می شود

–    به خاطر داشته باشید که خستگی شیر را کم می کند و از تراوش آن می کاهد پس در این دوره شما به استراحت بیشتری دارید.

–    فراموش نکنید که تنها دو راه برای تحریک تراوش شیر وجود دارد یکی شیر دادن مرتب به نوزاد از هر دو پستان ودیگری خالی کردن پستان ها پس از هر نوبت شیر دادن.

–    برای کامل کردن شیر مادر و دادن غذای کمکی تا زمانی که نوزاد سالم است دست نگه دارید زیرا شیر خوردن از شیشه راحت تر است و این خطر را دارد که نوزاد به آن عادت کرده و از به دهان گرفتن پستان خودداری کند

–    وقتی نوزاد از یک پستان شیر می خورد از از پستان دیگر شیر می ریزد ناراحت نباشید این امر طبیعی و خیلی رایج است.

–    سکسکه نوزاد نیز طبیعی است اما اگر سکسکه طولانی شد باشیشه قدری آب به او بدهید و یا دوباره پستان به دهانش بگذارید.

طفل پرخور

بعضی نوزادان انقدر برای شیر خوردن عجله دارند که با ولع شیر را از پستان می مکند با این شتاب همان قدر که شیر را می خورند هوا را نیز می بلعند در نتیجه نفسشان می گیرد عطسه سرفه می کنند  وسپس به همراه اروغ شدن شیر زیادی بیرون میدهند در این مورد یک یا دوبار نوزاد را باید از شیر خوردن باز داشت و او را وادار به اروغ زدن کرد.

مدت شیر دادن

معمولا مادران تمایل دارند بگذارند نوزادان به مدت زیادی شیر بخورند اما شیر خوردن طفل به طور متوسط نباید بیش از ۲۰ دقیقه طول بکشد نوزاد با فاصله شیر می خورد و بازی می کند؟ این لحظات برای او لحظات خوشبختی کامل است او خوشحال است و به سرعت پیشرفت می کند .

  • طفلی که از شیشه شیر می خورد

در ابتدا دست کم طی نخستین ماه ها این مادر است که باید شیشه را به دهان طفل بگذارد این لحظات برای نوزاد با ارزش است زیرا در بازوان مادر گرما و محبت و عاطفه مورد نیاز خود را احساس می کند در روزگار ما به دلیل شرایط نوین زندگی پدر می تواند در انجام کارهای بچه به ویژه شیر دادن کمک کند شیشه را به ارامی در اتاق به دهان طفل بگذارید در صورت بی توجهی یا اضطراب نوزاد از نور اتاق بکاهید و برعکس .

چه نوع شیری به نوزاد بدهیم؟

شیری که امروزه پزشکان توصیه می کنند شیری است که ترکیب ان به شیر مادر نزدیک تر است معمولا در شش ماه اول شیر کم چرب و در شش ماه دوم شیر پرچرب تجویز می شود.

آیا باید به نوزاد ویتامین داد؟

بسیار مهم است که ویتامین D را زود به بچه بدهید زیرا از ابتلای نوزاد به راشیتیسم (نرمی استخوان ) جلوگیری می کند

ویتامین C نیز برای سلامتی نوزاد کاملا ضروری است کمبود آن در نوزاد درد هایی ایجاد می کند که در نتیجه ان نوزاد با کمترین حرکات فریاد می کشداین مشکل همان بیماری اسکوربوت است ویتامیت C را بصورت اب میوه اغلب اب پرتقال از ۶ ماهگی به بعد به نوزاد می دهند اب پرتقال راباید به تدریج به نوزاد داد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فرستادن یک دیدگاه

XHTML: شما می‌توانید از این برچسب‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>